Więcej: Villa Urquiza, Almagro, Naveira, Todaro...

 Naturą tanga argentyńskiego - tańca NIEstandardowego czyli niezestandaryzowanego - jest brak jednolitego standardu. To truizm. Naturalną implikacją powyższego jest także wielka dowolność interpretacji*. Inną implikacją jest koegzystencja różnych podejść w nauczaniu i wykonywaniu tanga.
 Bardziej rozpowszechnione, rozpoznawalne z nich nazywa się czasem stylami tanga. Nazwy niektórych wywodzą się ze Złotej Ery, z BA** i pochodzą wtedy np.  od nazw dzielnic BA gdzie powstały (jak Villa Urquiza czy Almagro) lub od nazwisk nauczycieli/twórców/szkół (jak Todaro czy Naveira). 
(LWH)
Zastrzegam ponownie: poniższe notatki nie pretendują do miana definicji, rozstrzygnięcia ani podręcznika. W związku z używanymi często na warsztatach pojęciami notuję słowami lepszych od siebie znawców materii proste rozróżnienia, czytelne dla niewtajemniczonego obserwatora.
- - -
"(...) Rozróżnisz je łatwo. usiądź wygodnie i przyjrzyj się parom tańczącym na woskowanym parkiecie: para, która porusza się do przodu długimi krokami, dotykając podłogi jakby w rękawiczkach (Villa Urquiza); za nią następna w bliskim uścisku, której krótkie kroki dokładnie trafiają w uderzenia rytmu (Almagro); trzecia, która rozwija różnorodność figur, bez której dwie poprzednie pary spokojnie się obywają (Naveira)..." 
Najkrócej:
  • Urquiza [Villa Urquiza] (długi krok) jednocześnie powściągliwy (bez fajerwerków figur) i pokazowy (długi, precyzyjny krok, prowadzenie adekwatne do pokazów tanecznych).
  • Almagro (krótki krok) łatwo zestawić ze stylem milonguero
  • Naveira (figury)
  • Todaro (kreatywność) (>>zob. )

*Jeżeli coś ewidentnie do natury tanga nie przystaje, to pewnie spory o to co jest prawdziwym tangiem, a co nim nie jest. Normy, wzorce i standardy obce są samej naturze tanga argentyńskiego, która to natura tkwi głęboko właśnie w odmowie standaryzacji. Tango jest językiem komunikacji ruchowej i na poziomie tego języka można mówić o wspólnym słowniku, nie więcej. Sprawców i zwolenników sporów o zawartość tanga w tangu - należy odsyłać raczej do tańców standardowych. Tam jest właściwsze miejsce dla rozważań o zgodności ze standardami.
**Buenos Aires.
Liczba wyświetlanych pozycji: 1
Więcej: wybierz z listyOpis
Sortuj 
 
Sortuj 
 
Więcej: wybierz z listyOpis
Tango styles KSIĄŻKA w formacie Google Docs. Kolekcja dobrych tekstów dla początkujących (która przydałaby się wielu zaawansowanym). 
Liczba wyświetlanych pozycji: 1